paralaksa [v.2.0]
hmdw | 24-7 Spyz | fishbone | komiksy [PL] | ciekawostki | download | księga gości | FAQ | linki | kontakt


strona główna


paralaksa [v.2.0]

Zespół istnieje od 1994 roku. W pierwotnym składzie były tylko dwie gitary basowe, poszerzone później o fagot oraz instrumenty klawiszowe i perkusyjne. Zespół na początku związany był z tzw. sceną yassową. Paralaksa penetruje niskotonową sferę muzyki. Poprzez niekonwencjonalne instrumentarium zespół zadziwia brzmieniem i rozwiązaniami harmoniczno - rytmicznymi. Moog Prodigy, Nord Electro 73 oraz 6-cio strunowy bas Nexus to podstawowy dzisiaj zestaw muzyków, wspierany przez samplery, modulatory i inne interesujące skrzyneczki. Dla muzyków Paralaksy kluczem do powstawania utworów nadal pozostaje improwizacja. Dzisiaj poza tą klasyczną, instrumentalną dochodzi jeszcze edycja i preparowanie dźwięku i brzmienia.
W repertuarze grupy znajdują się, oprócz kompozycji własnych również standardy muzyki jazzowej i nie tylko.
W 1997 roku nakładem krakowskiej wytwórni GOWI ukazał się debiutancki album grupy pt. "paralaksa". Zespół znalazł się również na płycie Jazz Forum "Cały ten Yass" [czerwiec 1997]. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to najprawdopodobniej jedyny zespół w Polsce, który wykorzystywał fagot w roli improwizującego instrumentu solowego. Od roku 2000 grupa wzmożyła aktywność koncertową i nagraniową. Efektem tych działań jest nowa płyta [v.2.0], wydana przez Pracownię Ludzie Gdańsk w czerwcu 2003.
Obecnie zespół tworzą:
Wojciech Mazolewski - bass, loop sampler oraz
Adam Kamiński - Keyboards, noise.

Nowa płyta duetu Mazolewski/Kamiński nagrana została w Młodym Mieście na terenie Stoczni Gdańskiej. Materiał ten zarejestrowano podczas dwudniowej sesji nagraniowej w kolonii artystów, w pracowni zespołu. Nagrany został na żywo [live] bez dogrywek. Jest to muzyka z gatunku muzyki improwizowanej, głęboko osadzona w świecie nowej elektroniki. Płyta zawiera 10 różnych stylistycznie kompozycji. od minimal ambient, przez jazz, country, progressiv rock, po eksperymenty z szeroko rozumianą elektroniką. Muzycy świadomie i odważnie przenikali z jednego gatunku w drugi, bawiąc się ich formą, stosując cytaty i mieszając konwencje. Całość jednak sklejona jest starannie wypracowanym brzmieniem, oryginalnym instrumentarium, sposobem frazowania, kompozycjami.
Płytę rejestrował i zmiksował M.Bunio.S, udzielił się również artystycznie w utworach: 3, 6, 8 i 9.
W utworze 4-tym zagrał Krzysztof Topolski [talerz].
Płytę wyprodukował zespół w ramach serii wydawniczej "mini" Pracowni Ludzie Gdańsk.
Jeśli chcecie posłuchać muzyki stworzonej w parze, na żywo, w oparciu o poniżej wymienione urządzenia, to serdecznie zapraszamy do kupna płyty i na koncerty.

Brzmienie paralaksy to:

Moog Prodigy, Nord Electro 73 - Clavia, Korg n5 fx-processor, Delay -Seea, Nexus - bass guitar 6 str. Yamaha - bass guitar BB 1000s, DL-4 Line 6, FM-4 Filter Modeler Line 6, Brat Pro Co. Sound, Digital Delay DD-100 - Yamaha, Bass Crybaby GCB-100 - Jim Dunlop, Bass Wammy - Digiteh, Trace Eliot GP 7


Wojciech Mazolewski 80-117 Gdańsk ul. Trakt św. Wojciecha 25/2
e-mail: w.mazolewski@wp.pl tel. 0602361625
Adam Kamiński 83-000 Pruszcz Gdański ul. Wojska Polskiego 12/6
e-mail: adi312@wp.pl tel. 0503010249
paralaksa [v.2.0]